logo

O tanci a pohybu

zrozeni-pro-tanec    Většinou se náš život odehrává v naší v hlavě, v myšlenkách, ve vzpomínkách, touhách, představách a v přáních, PROTOŽE jsme mimo sebe, mimo své tělo.

Jako malé děti jsme bývali všichni neposední. Čím jsme byli starší, tím víc se po nás chtělo, abychom byli v klidu. Slýchávali jsme: ,, Prosím tě, nešij sebou, ty chvilku nevydržíš postát, to nemůžeš dělat, to se neříká, už jsi přeci velká, to se nehodí, … “ Logicky odůvodněné postoje našich ,, BOHŮ“ jsme přijali za své, staly se pro nás automatické. Přestali jsme vyjadřovat, co cítíme, co potřebujeme. Prostě to, kým v danou chvíli jsme. Sami jsme rozumným důvodům uvěřili a vytvářeli si další a další.  Dá se říci, že jsme si zakázali cítit své prožitky. Stali jsme se nehybnými, jak fyzicky, tak i emocionálně a mentálně.

 

 

Tělo má však svou moudrost. Vše, co zažijeme, v sobě uchová. Když už nemůže unést tíhu, přijdou na řadu emoce a po nich nemoce.  Pokud nedokážeme tělu naslouchat, potlačujeme ho. Jdeme sami proti sobě. Připravujeme papiňák k výbuchu.

Energie z neprojevených prožitků je v různých částech našeho těla jakoby uzamčena a čeká na to, až jí otevřeme cestu, uvolníme ji. Ve chvíli, kdy se začneme vědomě přes tanec propojovat s tělem, otevírá se buněčná paměť těla, začnou se uvolňovat staré stresy, zranění a emoce.  Smutek, zklamání, žárlivost, vztek, ponížení, nespravedlnost, … mají šanci odejít.

Myšlenky v tuto chvíli nemají šanci. Tělo promlouvá svou moudrostí. Samo ví, co je pro něj nejlepší.

Vy ožíváte.  Vyjadřujete to, co se ve vás ukrývalo, dovolujete si poznávat a prožívat radost, uvolněnost, divokost, hojnost, sílu ženy, matky i dcery.

Věnuji se tématům sebepřijetí, lásce, potlačeným touhám, síle ženy, studu, bolesti, vztahu ke svému tělu, k sexualitě a intimitě, k mateřství, k smrti a oslavě života.

Při setkání používám praktická cvičení inspirovaná oshem a tantrou. Posilujeme sexuální energii, která je zároveň energií tvůrčí. Můžete o ní slýchati pod jinými názvy, jako je Hadí síla, Kundaliny energie, Životodárná energie. Je to nejsilnější životní energie, co v sobě máme, dodává nám smysl života.  A protože  energetické centrum sexuality rotuje v oblasti pánve, je tanec velmi vhodný na probuzení a posílení této energie.

Nehybnost  se v životě projevuje tak, že se nám život jenom nějak děje a nejsme si vědomi své zodpovědnosti za utváření vlastní reality.

Pokud se vrátíš  k sobě samé/mu, naučíš se cítit a jednat sám/a za sebe. Objevíš své dávné instinkty, intuici a celistvost.