logo

Terapie dotekem

Proč se věnuji tělu?

 

Tělo je naše banka, paměť všeho, co jsme kdy prožili. Tělo nelže, má totiž svou moudrost. Nedá se ošálit. Jasně nám dává najevo, kdy jdeme proti sobě, co se nám líbí, či nelíbí. Jistě znáte ,,postoj těla“, ,,neverbální komunikaci“ atd.
Krásné prožitky naše tělo rozzáří, vyplavují se hormony štěstí, jsme uvolnění, naplno dýcháme, máme spoustu energie. Nepotřebujeme ani tolik jíst či spát.
Nepříjemné zážitky, pokud jim nedovolíme průchod, se v nás zabydlí. Vytvářejí se spasmy, zatuhlost, ustrnutí. To je však první krok. Ve většině případů to postupně vede k onemocní, ať fyzickému, či duševnímu.

Vraťme se k tělu a k síle doteku, pohlazení, obejmutí.

Dotek je naše komunikace. Komunikace s našimi emocemi, potřebami, touhami. Dotekem dokážeme vyjádřit náklonnost, pochopení, lásku, ale i odmítnutí, nadřazenost. Jsou to vzkazy, kterým naše podvědomí velmi dobře rozumí. A podle toho i jedná. Tvoří se naše realita. 

Dotek je naší součástí od narození. Jemnost, přítomnost a něha v doteku nám dodává nejen v dětství pocit bezpečí a podporu. Pokožka nejen dokáže rozeznat teplo a chlad, ale hlavně je to transportér pro naše prožitky. Čím víc jsme schopni vnímat přes dotek, tím víc si uvědomujeme sami sebe, své potřeby, ožíváme, jsme naplněnější a šťastnější. Pokud jsme zatuhlí, a to může mít  jakýkoliv důvod, nejsme schopni ani cítit, ani vnímat krásu života. Ani svou radost ze života neprojevujeme. Jsme vlastně jak roboti, kteří plní přání druhých.


Vědomým láskyplným dotekem aktivujeme metabolismus i nervové zakončení. 
Díky těmto pochodům dáváme zatuhlostem a blokům, které vzniky kvůli negativním (nepříjemným) prožitkům, možnost odejít. Do našeho těla opět proudí život, radost a spokojenost.   Dost často se setkávám s tím, že klient doteky v životě nepoznal, nikdo ho nehladil, neobjímal. Zkrátka je nezná, a tudíž je pro něj obtížné doteky jak přijímat, tak i dávat. Nebo ve svém životě poznal jen nepříjemné doteky.  

 

TERAPIE DOTEKEM

Po úvodním rozhovoru naše setkání pokračuje jako při běžné masáži. S klientem mluvím o citlivosti místa doteku. Působením různé intenzity tlaků a tahů dochází k uvolnění daných míst, a tudíž i bloků. Tomuto procesu oživování  napomáhají dech, pohyb a zvukový projev klienta. Nejdůležitější je pro mne, abych klientovi vytvořila bezpečné prostředí. Doteky jsou velmi mocné a klientovi proměňují život.
Tato metoda není všelék. Je to jedna z možných funkčních metod, jak svůj život probudit do radosti a odstranit nastřádané bloky.

Doteky je možno provádět jak na kůži, tak přes oblečení či sárong.

Tato metoda je určena pro ty, kteří:
– nedokáží přijímat či dávat dotek druhé osobě
– nedokáží se dotýkat sami sebe
– ve svém životě chtějí zažívat dotek, ovšem neumí si něj říct
– cítí se životem unavení
– mají malou sebehodnotu
– zažili jakýkoliv nepříjemný zážitek a rozhodli se ho zbavit ( fobie, strachy, úzkosti, pocity viny, … )

 

AKTIVACE – LÉČENÍ JIZEV

Každá jizva má svůj příběh. Je to zrohovatělá tkáň, kde neproudí život. A přitom to tak být nemusí. Je velká škoda, že nás nikdo neinformuje o tom,  jak jizvu, danou tkáň,opět oživit, vrátit jí životní energii.

Proč je to důležité?

Každá jizva nám přináší bolest, ať je to fyzická nebo duševní. I když se rána dobře zahojí, můžete na tom místě cítit větší citlivost, někdy až bolestivost. Nebo je  daná část necitlivá. Jizva výrazným způsobem ovlivňuje náš tělesný i duševní stav, obzvlášť když se nachází v intimních oblastech nebo nám ,,hyzdí“ tělo.

Díky aktivaci jizvy toto místo znovu ožívá, Vy cítíte úlevu, příval energie. Aktivace jizvy se provádí různě silnými tlaky, které jsou odvozeny podle stáří jizvy. Jako pomocníka používám ricínový olej, protože má blahodárné účinky na rozpouštění zjizvené tkáně.

Jizvy se postupně zmenšují, bolestivost a necitlivost spolu odcházejí ruku v ruce. Tento efekt není pouze místní, ale působí na celkovou pohodu organismu a života. Představte si, jak jizva vypadá. Je to hodně podobné, jako když si uděláte díru na ponožce či svetru. Ve chvíli, kdy díru sešijete, projeví se to na svetru i ponožce, že někde kousek chybí, přišli jste o jistou plochu, část. Bylo potřeba zachytit jehlu a spojit jednu část s druhou .  A tak to funguje i s tělem. Svým způsobemto někde táhne a tělo se začne přizpůsobovat. ,,Ztracenou“ svalovou tkáň nahradí jiná svalová tkáň, ovšem pro tuto část těla to není přirozené a navíc je to pro ni zátěž. Říká se tomu, řetězící reakce, která způsobuje v našem těle různé dysfunkce.

Druhy jizev: 

Psychické, které jsme získali na základě nepříjemných zkušeností . Projevují se ve formě spazmu, malých bulek – většinou jsou na dotek bolestivé. Nebo se mohou projevovat i necitlivostí.

Fyzické

  • operace i laparoskopické, řezné rány, zlomeniny
  • porod, nástřih, císařské řezy, kyretáž
  • infekční onemocnění, cysty
  • necitlivý sex, znásilnění

Každá jizva v intimních oblastech ženy, ovlivňuje citlivost a vnímání sexuality v jejím životě. Proto cítím jako neskutečný dar, že se můžeme  těmto jizvám věnovat a znovu navracet do milování plnou citlivost, uvolnění, touhu a naplněnost.

Čím dřív se o jizvy začneme s láskou starat, tím dříve dojdeme k živosti.

 

 

 

 

VAGINÁLNÍ   MAPOVÁNÍ

Vaginální mapování Benešov Vaginální mapování je jedna z nejúčinnějších dotekových technik.  Rozpouští stará traumata, bolesti jak na tělesné, tak na emoční úrovni.

Ženské pohlaví je receptivní a „ukládá“ v sobě různé druhy prožitků, kterými jsme prošly. Patří sem nejen porody, ale i operace, gynekologické zákroky, traumata těla a duše. Pamatuje si sexuální zneužití, nevěry či jakákoliv jiná emocionální zranění v oblasti intimity a sexuality.

Před nepříjemnými zkušenostmi jsme se uzavřely a vytvořily jsme si ,,ochranný krunýř“, který nás má chránit před bolestí. Avšak díky uzavření cítíme málo radosti, hravosti, touhy, smyslnosti. Život jedeme „na půl plynu“.

Tento postup probouzení těla, živosti, radosti umožňuje rozpustit ,,ochranné krunýře“. Má nesmírný přínos nejen krátkodobě po porodu, ale třeba i 20 let po zážitku či zákroku, který tělesné a duševní prožívání ztlumil. Zasloužíme si býti šťastné v jakékoliv fázi života.

JAK PROBÍHÁ SEZENÍ VAGINÁLNÍHO MAPOVÁNÍ?

Úvodním rozhovorem nejprve zjišťuji, co od sezení očekáváte a s jakým záměr za mnou přicházíte. Jaký máte vztah k sobě a ke svému tělu, k sexualitě a intimitě. Následně se dozvídáte celý průběh sezení.
Začínáme uvolněním celého těla pohybem a dechem. Následně pevnými a pozornými doteky uvolňuji oblast bříška a pánve. Dále pokračuji již vlastním mapováním. Velmi pomalu, vědomě a citlivě se dotýkám jednotlivých bodů vaginálních stěn. Díky různě silným tlakům probouzím a rozpouštím zatvrdlá a zatuhlá místa ve vagině. Sama pociťujete, uvolňující se pocity. Pocity, které se uvolňují a zcitlivují, mohou být různé – vztek, smutek, necitlivost, tupost, ale i jemnost, potěšení atd..
Podle svých potřeb si sama určujete průběh sezení. Určujte si délku, intenzitu a rychlost doteku. Důležitou součástí při mapování je práce s dechem a pohybem. Mapování je velmi pomalé, pečlivé a citlivé. Věnujeme dostatek času každému bodu. Po celou dobu probíhá mezi námi vzájemná komunikace.
Nezbytnou součástí je, abyste se cítila pohodlně a v bezpečí.

Délka jednoho sezení bývá 2,5 – 3 hodiny, pro dosažení optimálního výsledku doporučuji sezení opakovat min. 3 krát v průběhu několika dnů max. týdnů.

Při „vaginálním mapování“ jdeme citlivě, ale přímo k paměti a moudrosti těla. Probouzíme, transformujeme, měníme nepříjemné prožitky. Zcitlivujeme místa pro dosažení větší vnímavosti, radosti, spokojenosti, smyslnosti. Tato proměna se poté projevuje ve všech oblastech našeho života.

Vaginální mapování doporučuji ženám, které mají
– nedostatek životní energie
– nedokáží přijmout své tělo
– mají sníženou citlivost k prožívání                                                                                           Hawaiian flower in cupped hands of woman wearing sarong. Hawaii concept with typical Plumeria flowers.
– nechuť k milování
– bolesti při milování
– problémy s dosažením orgasmu
– problémy spojené s menstruací ( přijetí menstruace, bolestivost)
– gynekologické zákroky a operace
– komplikované porody
– zneužívání/ znásilnění
– či jiná traumata ( zesměšňování a ponižování jako žena, nevěra atd.).

Naše tělo má buněčnou paměť a vše si ukládá. Nepříjemné prožitky jsou uloženy ve formě ztuhlosti, znecitlivělosti, otupělosti určitých tkáních. Buď necítíme nic, nebo cítíme bolest. Vědomým dotekem tato místa opět ožívají, prokrvují se, opět vnímají potěšení, naplno prožívají. Spolu s tkání ožívá i náš duševní (emocionální) stav.

Vše je se vším propojené.

Dovolte si získat vnitřní pocit svobody. Znovu objevte svou vnitřní sílu, radost ze života a prožívejte naplno každý okamžik
svého života.